174888 – 27032025 – Ofițeri anticorupție din România (DGA Galați) și Rep. Moldova (Serviciului Protecție Internă și Anticorupție) au participat la Cahul la un schimb de bune practici în domeniul prevenirii și combaterii corupției.
Au fost prezenți 22 de lucrători cu funcții de conducere din cadrul Direcției Regionale Sud a Inspectoratului General al Poliției de Frontieră, 15 lucrători din cadrul Direcției Regionale Sud a Inspectoratului General pentru Migrațiune, un ofițer din cadrul Direcției de Securitate Internă a IGPF și un ofițer din cadrul Serviciului de Protecție Internă și Anticorupție al Ministerului Afacerilor Interne din Republica Moldova.
Au fost abordate teme privind activitatea de prevenire a corupției la frontiere, atribuțiile DGA, infracțiunile de corupție prevăzute de Codul penal și Legea nr. 78/2000, precum și consecințele corupției la nivel individual și instituțional. De asemenea, au fost discutate spețe și exemple de cazuistică din cele două țări, s-au analizat elemente de similitudine sau diferență între cadrul legislativ și practicile judiciare, iar participanții au adresat întrebări punctuale legate de temele prezentate, primind răspunsuri aplicate din partea specialiștilor prezenți.