Acasă Sport Palmares bogat la Europenele de canotaj U19

Palmares bogat la Europenele de canotaj U19

DISTRIBUIȚI

172288 – 03062024 – România a dominat Europenele de Canotaj pentru juniori din Polonia, cucerind 10 medalii, din care 7 de aur.

România a ocupat locul I în clasamentul pe națiuni după numărul de medalii câștigate la Campionatele Europene de Canotaj pentru sportivi sub 19 ani, competiție desfășurată în Polonia. Sportivii români au reușit să cucerească 10 medalii, dintre care 7 de aur (probele de patru plus unu rame masculin, dublu rame masculin, dublu rame feminin, patru rame feminin, schif simplu feminin, 8+1 masculin şi 8+1 feminin) și 3 de argint (patru plus unu rame feminin, patru rame masculin şi la dublu vâsle feminin).

Singura finală în care România nu a obţinut o medalie a fost la patru vâsle feminin, unde s-a clasat pe locul 6.

Anul trecut, la Europenele de juniori din Franţa, canotorii români au obţinut două medalii de aur şi trei medalii de argint, ţara noastră ocupând locul al doilea pe naţiuni.