Acasă Sport David Popovici, medalie de aur la Europenele de înot, în proba de...

David Popovici, medalie de aur la Europenele de înot, în proba de 100 metri liber

DISTRIBUIȚI

172454 – 20062024 – Înotătorul român David Popovici a câștigat medalia de aur la proba de 100 m liber la Campionatele Europene de nataţie de la Belgrad,.

Popovici a încheiat cu timpul de 46 sec 88/100, la doar două sutimi de recordul european, pe care îl deţine din 2022, de la Roma. Recordul mondial (46 sec 80/100) este deţinut din februarie de chinezul Zhanle Pan.

Pe locul doi s-a clasat Nandor Nemeth (Ungaria), cu timpul 47.49, iar pe trei a terminat Andrej Barna (Sebia) cu timpul 47.66.

În urmă cu doi ani, la Roma, David Popovici a câştigat aurul continental la 100 m liber şi la 200 m liber.