Acasă Sport  David Popovici a cucerit aurul la Europene în proba de 200 m...

David Popovici a cucerit aurul la Europene în proba de 200 m liber

DISTRIBUIȚI
David Popovici of Romania competes in the 200m Freestyle Men Heats during the European Short Course Swimming Championships at Complex Olimpic de Nata?ie Otopeni in Otopeni (Romania), December 8th, 2023./Sipa USA *** No Sales in Italy ***,Image: 828010958, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights Except Italy *** ITAOUT, Model Release: no

172475– 22062024 – David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 de metri liber, în cadrul Campionatelor Europene de la Belgrad. Plecat de pe culoarul al patrulea, Popovici a înotat în 1:43:13.

Pentru Popovici este al doilea titlu continental în această probă, după cel de la Roma, din 2022. În total, înotătorul român a câștigat patru medalii de aur în competițiile continentale.

David Popovici a câștigat miercuri și medalia de aur în proba de 100 de metri liber. A fost cronometrat în 46 de secunde și 88 de sutimi, al treilea cel mai bun timp din istoria probei.