Acasă Economie Ministerul Energiei susține că 5 milioane de gospodării au plătit 35 de...

Ministerul Energiei susține că 5 milioane de gospodării au plătit 35 de lei la factura de energie

DISTRIBUIȚI

 170375 – 31102023 – Sebastian Burduja, ministrul Energiei, a discutat cu reprezentanții companiilor de furnizare a energiei electrice și gazelor și ai instituțiilor bancare implicate în schema de furnizare a energiei, pentru identificarea unor soluții privind schema de plafonare- compensare a prețurilor facturilor la energie, astfel încât facturile la energie să aibă un preț corect.

Soluțiile de până acum au inclus promovarea OG 30/2023 prin care Ministerul Energiei a plătit peste 3 miliarde de lei pentru plata datoriilor către furnizori. La întâlnirea cu companiile de furnizare și băncile s-a discutat despre o creditare la un cost cât mai redus.

Ministerul Energiei susține menținerea schemei de compensare-plafonare a prețurilor prin intermediul cărora peste 5 milioane de gospodării au plătit numai 35 de lei la factura de energie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.